Blogas

Mažų rankučių maži žaisliukai

blog_img_1

Kiekvienas norime, kad vaikas vystytųsi visapusiškai. Todėl būtina nuo pat pirmųjų dienų tobulinti mažylių rankų judesius. Pirštukų miklinimas naudingas ne tik pasiruošimui rašyti, bet taip pat susijęs su mąstymo bei kalbos centrais. Vaikai, kuriems ankstyvajame amžiuje sudarytos palankios sąlygos mankštinti pirštus, greičiau pradeda taisyklingai kalbėti, geriau artikuliuoja garsus. Nuo pat pirmųjų dienų vaikui vystytis padeda žaidimas. Žaislai padeda linksmiau, įdomiau, kūrybingiau susipažinti su įvairiomis formomis, dalelytėmis. Žaisdamas vaikas įtraukiamas į čiupinėjimą, įvairių formų lietimą, smulkių detalių sugriebimą, skatinamas savo mažais pirštukais sukti, suimti ir t.t. - taip žaisliukų pagalba lavinama smulkioji motorika. Norime Jus supažindinti su mažų rankučių mažais žaisliukais.
   


Pirmieji žaislai - barškučiai. Dažniausiai barškučius priskiriame naujagimių žaislams, tačiau iš tiesų tai universalūs žaislai, kurie naudingi visais pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. Pagal tai, kaip vaikas auga, vystosi, kaip tobulėja jo sugebėjimai, ir manipuliavimas barškučiu įgauna naujos prasmės. Taigi, suaugusieji turi naudoti šį žaisliuką vaikui besivystant.
Mažiausiems kūdikiams nuo gimimo iki 4 mėnesių būtina matyti kontrastingas spalvas, jų derinius, daiktų kontūrus. Žiūrėdamas į tokius kontrastingų spalvų barškučius, kūdikis mokosi sutelkti žvilgsnį į „ryškiaspalvę dėmę“, tad aktyviai vystosi jo regėjimas. Jam būtina matyti kontrastingas spalvas, daiktų kontūrus, nespalvotus derinius. Puikiai tinka kontrastingi juodai – baltos – raudonos spalvos barškučiai. Barškučiai tukučiai yra lengvi, kad nebūtų  per sunkūs vaiko rankytei, o rankenėlė patogi suimti žaisliuką.


 
Pirmieji žaidimai. Kaip žaisti barškučiais? Pirmąjį  gyvenimo mėnesį  naujagimis dar nesugeba žaisti savarankiškai, todėl barškučius jam turi rodyti  tėvai. Tai daryti reikia taip, kad kūdikis susidomėtų ir nuosekliai sektų judantį žaisliuką, fokusuotų žvilgsnį į jį ir įsiklausytų į skambesį. Atkreiptinas dėmesys ir į žaisliukų skleidžiamą garsą - jis neturi būti šaižus, o švelniai malonus. Naujagimis labai greitai suvokia ryšį tarp barškučio garso ir jo atsiradimo. Barškutis stimuliuoja pirmąją vaikelio šypseną, nes mažylio pasąmonėje ji susijusi su artimu žmogumi, nuolat rodančiu žaisliuką.
Antrąjį gyvenimo mėnesį jau galima į kūdikio delniuką įdėti barškutį. Tai lavins čiuopimo įgūdžius, masažuos delne esančius svarbius taškus. Palaipsniui kūdikis mokosi išlaikyti žaisliuką rankoje vis ilgiau, net mėgina ragauti. Šiuo laiku jau galima mokyti mažylį siekti rodomą žaislą.
Trijų mėnesių kūdikis jau pats tiesia rankutes žaisliuko link, perima jį iš suaugusiojo rankų. Sugeba pagriebti ir išlaikyti barškutį gulėdamas ant nugaros, ant pilvo, laikomas ant rankų. Išmokęs gerai išlaikyti žaisliuką rankoje, mažylis jau gali jį apžiūrinėti, judinti įvairiomis kryptimis, čiupinėti įvairias jo detales ir, be abejo, ragauti.
Pirmojo pusmečio pabaigoje vaikutis jau nesunkiai perdeda žaislą iš vienos rankos į kitą, gali laikyti po žaisliuką kiekvienoje rankoje, apžiūrinėti iš karto abu arba po vieną. Tam puikiai tiks margieji tukučiai personažai. Įnerti kramtymui skirti karoliukai patiks ir rankutėms, ir dantukams.

 

Kiti ergoterapiniai žaislai. Vyresniems, pusmečio sulaukusiems kūdikiams, labiausiai patinka pirštukus lavinantys žaislai su spalvingomis detalėmis, skirtingomis faktūromis. Judančios detalės skirtos lavinti lytėjimą, savarankiškumą, abiejų rankyčių veiklą vienu metu, pirštelių judesius. Vaikas liečia judančią detalę, o ši nuo prisilietimo ima suptis ar suktis, priklausomai nuo vaiko pastangų. Mažylis susikaupia, stebi, kyla noras pakartoti veiksmą. Kūdikis gali pirščiukais narstyti judančias detales, dėl to lavėja smulkioji motorika, veiksmo priežasties ir pasekmės suvokimas, formuojama koordinaciją „akis-ranka“.
Sagučiai gaminami iš įvairios faktūros medžiagų, į juos įsiūti vyšnių kauliukai. Jie skirti ne tiek juos purtyti, kaip barškučius, kiek lavinti lytėjimą ir mažų pirštelių aktyvumą. Dėl šių žaislų specifikos, liesdamas, maigydamas, spausdamas žaisliuką ar atskiras jo dalis mažylis girdi šiugždantį garsą. Rinkdamiesi panašų žaislą, atkreipkite dėmesį į paslėptas garsų staigmenas, jų įvairovę, kitas gamintojo siūlomas lavinimo funkcijas.

 
Pirmieji vaidmenų žaidimai. Pirmųjų metų pabaigoje vaikas ne tik apžiūri, apčiupinėja ir paragauja žaisliukus, bet ir ima imituoti tam tikrus veiksmus. Žaislinė mašina ima važiuoti, lėlė - valgyti. Tokiems pirmiesiems žaidimams skirtos minkštos pirmosios lėlytės, tačiau kartu ir barškučiai – mirksiukės. Pagamintos iš medvilnės, stimuliuoja lytėjimo pojūčius. Šių žaisliukų kūneliai yra minkšti, į plaukus įnerti mediniai karoliukai, o sagutės ant kūnelį ne tik puošia, bet yra žaismingas elementas vaikų pirštukams. Kūdikiui tokie žaisliukai labai naudingi. Medines žaislo dalis vaikutis gali drąsiai kišti į burną. Minkštosios barškučio dalys ir sagutės lavina odos jautrumą, smulkiąją motoriką. Vienoje barškučio pusėje mirksiukė žiūri atsimerkus, kitoje – ji šypsos užsimerkus. Taip galima žaisti pirmuosius vaidmenų žaidimus, arba paprasčiausią žaidimą miega – nemiega, kai kuriems vaikams tai puikus migdukas.
Norime atkreipti tėvelių dėmesį, kad nepaliktų mažųjų žaisti vienų ir prižiūrėtų savo atžalas. Kviečiame žaisti kartu!

 Indrė Petkevičienė iš Ainainai